top of page

Svátky jara - První máj, lásky čas (Beltaine)Beltane (1.5.), oslava plná života a plodnosti, která se rozprostírá na zeleném plátně jara, je starodávný svátek připadající na první května. Tento den, v němž se příroda probouzí k plnému rozkvětu, je jako malíř, který právě dokončil své mistrovské dílo – všude kolem nás se rozléhají barvy, vůně a zvuky, jež oslavují život.


Beltane má kořeny v keltské tradici a je jedním ze čtyř hlavních svátků keltského roku, společně s Samhainem, Imbolcem a Lughnasadem. V tento den se lidé sešli, aby oslavili konec temného období zimy a přivítali jasné, teplé dny.. Je to čas, kdy se zapaluje Beltanský oheň, symbol očištění a nového začátku, a lidé skáčou přes plameny, aby získali ochranu, zdraví a štěstí.


Představte si, že jste právě vykročili z lesa plného stínů a vaše oči zachytí světlo velkého ohně. Kolem něj tančí postavy, jejichž smích se mísí s praskáním dřeva a zpěvem ptáků. Máte pocit, jako byste se ocitli v srdci nějakého starého příběhu, kde každý krok může vyvolat magii.Beltane je také spojen s láskou a romantikou. Podle tradice se v noci před Beltanem mohli muži a ženy vydat do lesů, aby našli lásku a přinesli ji zpět s prvními paprsky ranního slunce. Příroda se stává svědkem těchto spojení a celý svět je jakoby naplněn novou energií a nadějí.


Na Beltane se můžete setkat s májkou, což je dlouhý sloup nebo kůl zdobený květinami a stuhami, kolem kterého se tančí. Tento tanec je plný radosti a smíchu, jehož cílem je splést stuhy dohromady, a tak symbolicky propojit životy účastníků. Každý krok, každé otáčení, každý úsměv je připomínkou toho, že jsme všichni součástí něčeho většího – koloběhu přírody.


Jídlo má také své místo na oslavách Beltane. Stoly se prohýbají pod váhou chlebů pečených s bylinkami, které byly nasbírány v ranní rose, sýrů plných chuti květinových luk a medoviny, která je sladká jako první polibek jara. Každé sousto je oslavou země, která nás živí, a každý hlt je toastem na její štědrost.


V současné době je Beltane oslavou pro všechny, kteří chtějí přivítat jaro a poctít cyklus života. Je to čas pro obnovu, kdy si můžeme vzít ponaučení z přírody a otevřít svá srdce novým začátkům, sejít staré plány a vysadit semena nových snů.


Beltane je metaforou pro to, co je možné, když se spojíme s přírodou a jejími cykly. Stejně jako semena, která vyklíčí a porostou, když jsou zaseta do bohaté půdy, tak i naše myšlenky a činy mohou vykvést, pokud jsou zasazeny do úrodné půdy našich srdcí.


Tak tedy, ať už Beltane oslavíte jakkoliv, nezapomeňte se zastavit a naslouchat zpěvu ptáků, cítit vůni kvetoucích květů a dívat se na tanec plamenů ohně. Nechte se inspirovat touto oslavou života a plodnosti, aby i vaše vlastní životy byly bohatší a plnější. Beltane je připomínkou, že po každé dlouhé zimě vždy přichází jaro. A jako podporu v tomto období můžete použít vykuřovací směs "Okouzlení láskou".Commentaires


bottom of page