top of page

Samhain: Rituály a obřady

Samhain je zvláštní doba v roce, kdy se více než kdy jindy stírá hranice mezi světem živých a světem duchů. Ten, kdo se do hlubin tohoto starokeltského svátku ponoří, pochopí, že Samhain není jen o strachu a temnotě, ale také o vzpomínce, respektu a otevřenosti k novým začátkům. Je to svátek plný rituálů, ceremonií a tradic, které každý z nás může dodržovat a zakomponovat do svého osobního stylu oslav. Přátelským, ale zároveň respektujícím tónem vás zavedu do tajemství tohoto fascinujícího období.


Představte si, že stojíte u okraje lesa. Je podzim, listí pod nohama šustí a vzduch voní po dřevu a zemi. Vidíte před sebou otevřené brány, které vedou do neznáma. Takový je Samhain. Ta brána, která je nyní otevřená, vás vede do světa duchů a předků. A rituály, o kterých vám budu vyprávět, jsou vaším průvodcem přes tuto bránu.Jedním z nejznámějších rituálů Samhainu je vyřezávání dýní. Dýně symbolizuje plodnost a hojnost podzimu, ale její vyřezaný obličej a svíčka uvnitř také slouží jako světlo vedoucí duchy zpět do světa živých. A tak když příště vezmete do ruky nůž a dýni, vzpomeňte na to, co tento symbol znamená.


Dalším rituálem, který můžete dodržovat, je položení hostiny pro mrtvé. V minulosti se věřilo, že duše předků se v noci Samhainu vrací domů. Proto se pro ně připravovala bohatá hostina a prázdné místo u stolu. Připravte si tedy svůj oblíbený pokrm, položte ho na stůl a pozvěte své předky na večeři. Je to krásná příležitost k připomenutí těch, kdo již odešli.


Další tradicí je rituál rozloučení. Samhain je čas, kdy nám příroda připomíná, že vše má svůj čas a vše jednou končí. Využijte toho k zamyšlení nad tím, co už ve vašem životě nemá místo. Napište tyto věci na papír a pak ho bezpečně spalte. Tím symbolicky umožníte starým věcem odejít a uvolníte prostor pro nový začátek.


Zajímavým rituálem je také výroba talismanů z ořechových skořápek. Skořápky naplníte symbolickými předměty nebo bylinkami, které odrážejí vaše přání a očekávání pro nadcházející rok. Takový talisman pak můžete nosit s sebou jako připomínku toho, co chcete v životě dosáhnout.


Samhain je tedy svátek plný bohatých rituálů a tradic, které nás spojují s našimi předky, se zemí pod našimi nohama a s našimi vlastními vnitřními touhami a přáními. Připomíná nám, že jsme součástí přírody a že i my, stejně jako roční období, procházíme cykly narození, růstu, úpadku a znovuzrození. Tak ať je váš Samhain plný požehnaných vzpomínek, silných spojení a nových začátků.

Kommentare


bottom of page