top of page

Podzim v plné síle

Podzim. Slovo samotné evokuje kouzelnou dobu roku, jež je často spojována s přechodem a změnou. Podzim je sezóna barevných listů, svetru, teplých šálů a šálků horkého čaje, ale také doba sklizně a přípravy na zimu. Tento článek se zaměří na symboly, které s podzimem úzce souvisí, a nabídne tak pohled na tuto roční dobu z jiné perspektivy.


Jedním z nejzřetelnějších a nejvýznamnějších symbolů podzimu jsou padající listy. Listy v průběhu letních měsíců zelené a plné života se mění do různých odstínů červené, oranžové a žluté. Je to jako by se příroda oblékla do svých nejkrásnějších šatů jenom proto, aby se pomalu a jemně připravila na zimní spánek. Padající listy jsou připomínkou proměnlivosti života a přechodnosti všeho kolem nás.


Dalším významným symbolem je úroda. Přestože se sklizeň obvykle děje koncem léta nebo na začátku podzimu, je neodmyslitelně spjata s tímto ročním obdobím. Ovoce a zelenina nabírají svých pravých barev a chutí, pole se zlatí obilím a vinice se těší bohatému výnosu hroznů. Tento symbol nám připomíná důležitost práce a trpělivosti. Sklizeň je odměnou za pečlivě vynaložené úsilí, za dlouhé hodiny strávené v polích.Podzim je také dobou, kdy se slaví řada svátků, ať už je to Samhain, Halloween, Díkuvzdání nebo svátek všech svatých. Každý z těchto svátků má své vlastní symboly. Dýně vydlabané do podoby strašidelných tváří, které lidé umísťují před své domy na Halloween, jsou symbolem strachu a zároveň zábavy. Díkuvzdání je pak symbolizováno rohatou hojností, která představuje bohatství a vděčnost za úrodu.


A nakonec, podzim je také spojen s vůní - chladným, čerstvým vzduchem, vůní dřeva hořícího v krbu, vůní zralého ovoce a zeleniny. Tyto vůně jsou silnými spouštěči vzpomínek a pocitů, mohou nás vrátit do dětství nebo nás přenést do klidné, uvolněné nálady.


Podzim je roční období plné symbolů, jež nás vede k zamyšlení a k uvědomění si přechodnosti života. Je to doba změn, kdy s přírodou i my sami procházíme transformací. Tak si tedy vzdejme hold tomuto krásnému období a užijme si všechny jeho barvy, vůně a symboly naplno.

Comentarios


bottom of page