top of page

Oslava Samhainu doma

Samhain je starověký keltský svátek, který oslavuje konec sklizně a přechod do temnější poloviny roku. Tento svátek vždy probíhá od večera 31. října do večera 1. listopadu a je považován za předchůdce dnešního Halloweenu. Ale jak můžete tento významný svátek oslavovat doma?


Jednou z nejtradičnějších forem oslav Samhainu je zapálení ohně. Oheň je silným symbolem očišťování a přeměny, což jsou klíčové prvky tohoto svátku. Pokud vám domácí podmínky nepovolují zapálit oheň venku, svíčka může sloužit jako skvělý ekvivalent. Rozsvícením svíčky symbolizujete zapálení svého vnitřního světla, které vás povede skrz temnou polovinu roku.Další oblíbenou tradicí je výroba talismanů nebo amuletů. Můžete vyrobit amulet z přírodnin, které teď najdete venku, buďte kreativní. Může být užitečný jako připomínka síly a odvahy, které budete potřebovat v následujících měsících.


Pokud máte raději více klidové aktivity, meditace může být skvělou volbou. Meditace vám umožní spojit se se svým vnitřním já a uvědomit si, co potřebujete opustit před vstupem do temné poloviny roku.


A konečně, oslava Samhainu by nebyla úplná bez jídla. V keltské tradici se věřilo, že na tento svátek je tenká hranice mezi světem živých a mrtvých. Proto bylo zvykem připravit extra porci jídla pro případné "návštěvníky". Takže ať už jste rodina, nebo jednotlivec, připravte si svůj oblíbený pokrm a sdílejte ho s těmi, na kterých vám záleží – ať už jsou to lidé kolem vás, nebo duchové, které si vážíte.


A tak, ať už jste sami nebo s rodinou, oslava Samhainu doma může být skvělou příležitostí proklouznout se do minulosti a oslavovat starověké tradice v moderním kontextu. Bez ohledu na to, jak se rozhodnete tento svátek oslavit, nezapomeňte, že důležitý je váš osobní vztah k tomuto dni a to, jak ho cítíte ve svém srdci.

Comments


bottom of page